W jaki sposób należy uczyć się telegrafii korzystając z programu QedKey (i nie tylko):

   1. Po uruchomieniu programu przygotować kartkę i coś do pisania (np. długopis). Usiąść w miejscu umożliwiającym dobry odsłuch dźwięku i wygodne pisanie.
   2. Wybrać 1 lekcję składającą się z liter abs. Wybór odbywa się poprzez kliknięcie na strzałkę przy dolnym okienku i potem na odpowiednim zestawie liter.
   3. Nacisnąć przycisk Random czyli generuj losowo. Program wygeneruje sześć grup z wybranych liter (można wygenerować więcej grup naciskając przycisk kilkakrotnie).
   4. Na początku każdej lekcji program generuje litery vvv i znak = Można to każdorazowo kasować, ale tak zaczyna się tekst na egzaminie i daje to czas na przygotowanie się do pisania.
   5. Pierwszą lekcję (abs) należy ćwiczyć około 1-2 tygodni 2 razy po pół godziny dziennie.
   6. Po tym czasie należy wybrać następną lekcję składająca się z liter abst i ponownie ćwiczyć, tym razem znacznie krócej 1-2 dni 2 razy po pół godziny dziennie. Jeśli po tym czasie tekst zapisany na kartce w dalszym ciągu różni się od teksu nadawanego przez program trzeba ćwiczyć dalej aż do opanowania odbioru każdej lekcji.
   7. Nauka odbioru telegrafii różni się znacznie od nauki wiadomości dowolnego przedmiotu i polega nie na opanowaniu pamięciowym liter tylko na wyrobieniu podświadomego kojarzenia znaków telegraficznych z literami. Z tego powodu telegrafii niestety nie da się opanować w krótkim czasie. Musi to potrwać kilka miesięcy.
   8. Równocześnie z nauką odbioru (jak już trochę liter poznamy) można rozpocząć naukę nadawania. Należy wypożyczyć prawdziwy klucz telegraficzny i dołączyć go do dowolnego generatora dźwięku. Niestety samemu nie możemy rozpocząć nauki, ponieważ sposób trzymania klucza sztorcowego musi nam pokazać doświadczony telegrafista.
   9. Nie ma jednak konieczności uczenia się nadawania na kluczu sztorcowym, ponieważ i tak do nadawania "na pasmach" używa się przeważnie klucza elektronicznego, który jest wbudowany do transcivera. Należy zaopatrzyć się w sam manipulator (najlepiej ten sam, który będziemy potem używali), a do celów szkoleniowych można wykonać (albo kupić lub pożyczyć) dowolny układ klucza elektronicznego wykonany na układach scalonych i zaopatrzony w generator dźwięku. Opanowanie nadawania polega na "wyczuciu" manipulatora tak by udawało się nadawać dowolne ciągi znaków składających się krótkich i długich sygnałów w różnych konfiguracjach, to są właśnie znaki alfabetu Morse'a. Najtrudniejsze jest nauczenie się nadawania tych znaków bez "dodatkowych" przerw w środku. Przełączenie z długiego sygnału ma krótki (a także z krótkiego na długi) musi odbyć się w czasie kiedy klucz "nadaje" przerwę miedzy znakami. Inaczej mówiąc odstęp miedzy długim i krótkim, a także krótkim i długim musi być taki sam jak odstęp miedzy dwoma krótkimi nadawanymi przez klucz automatycznie. Oczywiście należy też ćwiczyć nadawanie dwóch, trzech czterech, a nawet pięciu sygnałów jednakowych. Do treningu nauki nadawania na kluczu elektronicznym wcale nie trzeba znać telegrafii tzn. nie trzeba wiedzieć co się nadaje, ponieważ ważne jest tylko opanowanie manipulatora. Jak nauczymy się odbioru danej litery wtedy będzie wiadomo jaki zestaw krótkich i długich sygnałów jest jej przypisany w alfabecie Morse'a. Do pracy "na pasmach" (po otrzymaniu pozwolenia - zwanego licencją) należałoby jeszcze opanować nadawanie i odbieranie z większymi prędkościami.
  • Dopiero wtedy zacznie się prawdziwa przygoda z łącznościami telegraficznymi na pasmach amatorskich.
  • Krzysztof SP8GSC

    Ps. Na wszystkie pytania bardzo chętnie odpowiem.